Saare-Liivi meretuuleparki toetatakse Euroopa Ühendamise Rahastust

Saare-Liivi meretuulepark on üks suurimaid taastuvenergia projekte Eestis, mis tugevdab märkimisväärselt meie energiajulgeolekut. Arendus sai tuulepargi projekteerimiseks ja seotud uuringute läbiviimiseks toetust ka Euroopa Komisjoni Euroopa ühendamise rahastust.

Taastuva elektrienergia tootmist ja riikidevahelist ülekannet soodustavate projektide elluviimiseks on Euroopa Liidu tasandil välja töötatud Euroopa ühendamise rahastu (CEF), mille üheks alamprogrammiks on CB RES (Cross-Border Renewable Energy). Rahastusest toetuse taotlemiseks peab projekt põhinema taastuvenergia tootmisel ja kahe või enama liikmesriigi vahelisel kokkuleppel.

Saare-Liivi meretuulepargi projekt valiti CB RES nimekirja, mille järel on võimalik taotleda projekti elluviimiseks CEF-ist toetust. Utilitas Windi meretuuleparkide arendusjuhi Liisa Ruuderi sõnul sai ettevõte 2023. aasta voorust toetust 10 miljonit eurot, mida saab kasutada meretuulepargi projekteerimiseks ja selleks vajalike uuringute teostamiseks, aga ka Power-2-X lahenduse väljatöötamiseks. „Euroopa Komisjon on hinnanud, et meie ühisprojektil on positiivne sotsiaalmajanduslik mõju, mis ületab ainult ühe riigi kasu,” ütles Ruuder.

Koostööpartneriks on Utilitas Windil väikese pindalaga kesk Euroopa riik Luksemburg, kes impordib üle 70% kasutatavast elektrist. ”Koostöö põhineb statistikakaubandusel – kui meie saame Saare-Liivi meretuulepargi arendamiseks ühendamise rahastust vajalikku toetust, siis Luksemburgile võimaldab see meretuulepargi valmimisel saada iga-aastaselt osa taastuvenergia statistikat enda riigile,” ütles Ruuder. “Varasemalt on Luksemburg Eestilt ostnud aastatel 2018, 2019 ja 2020 taastuvenergia statistikat ja Eesti riik on müügist saadud tulu suunanud taastuvenergia tootmise arendamisesse, tänu millele on taastuvenergia tasu tarbijate jaoks vähenenud.”

Euroopa Komisjon on rõhutanud, et taastuvenergiat tuleb toota seal, kus on selleks kõige paremad tingimused. Kui Luksemburg saab Saare-Liivi meretuulepargist ainult toodetud taastuva elektrienergia statistika, siis kogu Saare-Liivi meretuulepargi elektrienergia toodang antakse Eesti elektriülekandevõrku ning tarbitakse ära kohapeal.

Meretuulepargi rajamine loob nii ehituse ajal kui pärast seda töökohti, suurendab taastuvenergia tootmist ja avab ukse täiendavateks tööstusinvesteeringuteks. “Projekt panustab seega nii Eesti, Luksemburgi kui ka üle-Euroopaliste taastuvenergia eesmärkide saavutamisse,” rääkis Ruuder.

Saare-Liivi meretuulepargi esimeses etapis rajatakse kuni 1200 MW võimsusega park, mis toodab aastas kuni 5 TWh elektrit.

Kadri